Bu Siteye Ulaşılamıyor “…Ana Makinesinin Sunucu IP Adresi Bulunamadı.”

Bu siteye ulaşılamıyor. “Ana makinesinin sunucu IP adresi bulunamadı” veya … “Ana makinesinin sunucu DNS adresi bulunamadı” hatası nedir? Nasıl çözülür?

[box type=”error” align=”” class=”” width=””]Hata kodları
– DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN
– DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG
– ERR_NAME_NOT_RESOLVED[/box]

Nedenleri

Bu siteye ulaşılamıyor, IP adresi bulunamadı veya DNS adresi bulunamadı hatası çoğu zaman karşınıza (örneğin: www.google.com, kyk.gov.tr) ana makinesinin sunucu ip adresi bulunamadı olarak çıkar. Genel nedeni girmeye çalıştığınız internet sitesinin DNS sunucularının isteğinize yanıt verememesidir. Bunu anlamak için sadece 1 web sitesine girmeye çalışmak yerine diğer web sitelerinide kontrol edebilirsiniz. Eğer diğer sitelerde açılmıyorsa internet bağlantınızın olmaması veya modemde oluşan sorunlar bu hataya sebep olabilir.

Çözüm Yöntemleri

  • Bilgisayarınızdaki bütün sürücülerin güncel olduğundan emin olun.
  • Kullandığınız tarayıcının önbellek dosyalarını temizleyin.
  • SSL bağlantısı hatasında olduğu gibi DNS adresinizi değiştirmeyi deneyin. (Denetim masası > Ağ ve internet > Ağ ve paylaşım merkezi > Sol taraftaki bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin yazısına tıklayın. WiFi > Özellikler > İnternet protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) > Özellikler > Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan > Tercih edilen DNS sunucusu 8.8.8.8 ve diğer DNS sunucusu kısmına 8.8.4.4 yazın. Tamam deyip kapatın.)
  • Windows’un depoladığı DNS önbellek dosyalarını temizleyin. (Windows + R > Çalıştır > CMD > Ctrl + Shift + Enter > Açılan pencereye ipconfig /flushdns yazın ve enter tuşuna basın. Ardından ipconfig /renew yazın ve yeniden Enter’a basın. Son olarak, ipconfig /registerdns yazarak son kez Enter tuşuna basın.

Yukarıdaki yöntemlerle bu siteye ulaşılamıyor – ana makinesinin sunucu ıp adresi bulunamadı hatasının çözülmüş olması gerekecek. Eğer bütün bunları yaptıktan sonra bile hala sorun devam ediyorsa aşağıdaki yorum kısmından bize ulaşın.

8 comments

    1. Ya gardaş genelde google de oluyo u taam mı bu teknik sıkıntı babuş en iyimi sen yandex kullan miiis

  1. üçüncüyü daha önceden yapmıştım olmadı ve yine sayfayı yenileyip yaptığım halde olmadı son çözümü ilk defa denedim ve sayfayı yenilediğimde bir şey çıktı ve hata yazısı tekrardan çıktı.ipconfig /flushdns,ipconfig /renew ve ipconfig /registerdns yazdığımda şu cümlenin ingilizcesi çıktı “Bu bilgisayarın tüm bağdaştırıcıları için DNS kaynak kayıtlarının kaydı başlatılmıştır. 15 dakika içinde Olay Görüntüleyicisi’nde herhangi bir hata bildirilecektir.”.İngilizcesi de –> “The DNS resource records for all adapters of this computer are initialized. Any error will be reported in Event Viewer within 15 minutes.” Şu an hala bekliyorum yardım edin

  2. Telefonumla wifi ye bağlanınca sadece bir sitede bu uyarıyı alıyordum.bir iki gün önce aldığımız telefonla girmeyi denedim(daha pek kullanılmamıştı),yine aynı sorun oldu.ama mobil internetten aynı siteye girince açılabiliyordu.ve ilginç ki cihaza hiç bir şey yapmadan arada bir girdiğimde nadirende olsa wifi ile girebildim.yani bu durum kesintili oldu.acaba neden olabilir:(

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir