İnternet

Bu Siteye Ulaşılamıyor “…Ana Makinesinin Sunucu IP Adresi Bulunamadı.”

Bu siteye ulaşılamıyor. “Ana makinesinin sunucu IP adresi bulunamadı” veya … “Ana makinesinin sunucu DNS adresi bulunamadı” hatası nedir? Nasıl çözülür?

Hata kodları
– DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN
– DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG
– ERR_NAME_NOT_RESOLVED

Nedenleri

Bu siteye ulaşılamıyor, IP adresi bulunamadı veya DNS adresi bulunamadı hatasının genel nedeni girmeye çalıştığınız internet sitesinin DNS sunucularının isteğinize yanıt verememesidir. Bunu anlamak için sadece 1 web sitesine girmeye çalışmak yerine diğer web sitelerinide kontrol edebilirsiniz. Eğer diğer sitelerde açılmıyorsa internet bağlantınızın olmaması veya modemde oluşan sorunlar bu hataya sebep olabilir.

Çözüm Yöntemleri

  • Bilgisayarınızdaki bütün sürücülerin güncel olduğundan emin olun.
  • Kullandığınız tarayıcının önbellek dosyalarını temizleyin.
  • SSL bağlantısı hatasında olduğu gibi DNS adresinizi değiştirmeyi deneyin. (Denetim masası > Ağ ve internet > Ağ ve paylaşım merkezi > Sol taraftaki bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin yazısına tıklayın. WiFi > Özellikler > İnternet protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) > Özellikler > Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan > Tercih edilen DNS sunucusu 8.8.8.8 ve diğer DNS sunucusu kısmına 8.8.4.4 yazın. Tamam deyip kapatın.)
  • Windows’un depoladığı DNS önbellek dosyalarını temizleyin. (Windows + R > Çalıştır > CMD > Ctrl + Shift + Enter > Açılan pencereye ipconfig /flushdns yazın ve enter tuşuna basın. Ardından ipconfig /renew yazın ve yeniden Enter’a basın. Son olarak, ipconfig /registerdns yazarak son kez Enter tuşuna basın.

Yukarıdaki yöntemlerle bu siteye ulaşılamıyor – ana makinesinin sunucu ıp adresi bulunamadı hatasının çözülmüş olması gerekecek. Eğer bütün bunları yaptıktan sonra bile hala sorun devam ediyorsa aşağıdaki yorum kısmından bize ulaşın.

admin

Merhaba, ben Batuhan. 22 yaşındayım. 2016 yılında Webgazi.com'u kurdum. O zamandan bu zamana sizlere yararı olabilecek içerikler üretmeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı